Enhetspris hva den består av, hvordan den beregnes og eksempler

2252
Egbert Haynes

De enhetspris av en vare er kostnaden for en enkelt måleenhet for varen, som selges i større eller mindre mengde enn den enkelte enheten. Del prisen på et bestemt antall enheter av en vare med antall enheter for å finne enhetsprisen for den varen.

Enheter kan være individuelle gjenstander, for eksempel informasjonskapsler i en boks, eller de kan veies i mengder, for eksempel gram eller kilo. For eksempel, for å finne enhetsprisen på 12 gram suppe hvis pris er $ 2,40, divider $ 2,40 med 12 gram for å oppnå enhetsprisen på suppe, som vil være $ 0,20 per unse..

Kilde: pexels.com

Ofte vil du bestemme hvilken av to gitte varer som er "best buy". I slike tilfeller blir enhetsprisen for hver vare funnet, og deretter sammenlignes enhetsprisene. Varen med den laveste enhetsprisen regnes som det "beste kjøpet".

Det blir vanligvis lagt på hyllen under produktet. Hyllemerket viser totalprisen for varen og enhetsprisen for matvaren.

Artikkelindeks

  • 1 Hva er enhetsprisen?
    • 1.1 Velg enheter
    • 1.2 Prisvisning
    • 1.3 Kvalitetsforskjeller
  • 2 Hvordan beregnes det?
  • 3 eksempler
    • 3.1 Eksempel 1
    • 3.2 Eksempel 2 
  • 4 Referanser

Hva er enhetsprisen?

Enhetsprisen hjelper forbrukerne med å sammenligne prisene på pakkede produkter når disse produktene ikke selges i like store mengder. Du kan se på varene på hyllen til et vanlig supermarked, og du vil se at hver og en vises til en bestemt pris..

Den prisen gjelder imidlertid for hele pakken, noe som kan gjøre det vanskelig å sammenligne forskjellige størrelser på de samme produktene..

Enhetsprisen forteller kjøperne hvor mye de betaler for hver enhet i pakken, og gir dem muligheten til å sammenligne epler med epler.

Velg enheter

Enheten som en selger velger som grunnlag for enhetsprisen, avhenger av hvordan produktet pakkes og selges..

Hvis selges etter vekt, sier retningslinjene at selgeren kan bruke gram, kilo eller 100 g enheter.

Bruk liter eller 100 ml enheter hvis det selges etter tørt volum. Når du selger det med flytende volum, bruk liter, liter, liter eller 100 ml enheter.

Hvis det selges etter område, for eksempel stoff eller gress, brukes kvadratmeter, kvadratmeter, kvadratmeter eller kvadratcentimeter.

Hvis produktet selges etter antall, er enheten hver enkelt vare i pakken.
Uansett hvilke enheter selgeren velger, må prisene vises i enhetlige enheter for lignende produkter. En butikk skal ikke prise appelsinjuice i liter, men eplejuice i liter.

Prisvisning

Enhetspriser som er større enn en dollar, bør bare identifiseres til nærmeste krone. For eksempel vil en 20 kilos pose hundemat som selges for $ 26,79, ha en enhetspris på $ 1,34 per kilo, selv om den faktiske prisen per kilo er $ 1,3395..

For enhetspriser under en dollar tillater retningslinjene selgere å vise enhetspriser til nærmeste krone eller til nærmeste tiendedel krone. Men det som velges, det må være konsistent i hele butikken..

Kvalitetsforskjeller

Det må tas i betraktning at innstillingen av enhetspriser ikke søker å ta hensyn til produktets kvalitet. Merkeprodukter har ofte betydelig høyere enhetspriser enn generiske eller butikkmerker.

Det er helt opp til kjøperen å avgjøre om forskjellen i kvalitet er verdt prisforskjellen..

Hvordan beregnes det?

Den matematiske formelen som brukes til å beregne enhetsprisen er som følger: Enhetspris = Varepris / mengde.

Enhetsprisen er det som gjør det mulig for en kjøper med et øyeblikk å vite hva som er det beste kjøpet å gjøre: om en 20 kilos pose hundemat som selges for $ 13,95, eller en 15 kg pose som selges for $ 10,69.

For å oppnå enhetsprisen, del bare prisen på pakken med antall enheter den inneholder.

I eksemplet ovenfor har 20-kilosposen som selges for 13,95 dollar, en enhetspris på 69,75 cent per kilo, mens 15-kilosposen som selges for 10,69 dollar har en enhetspris på 71, 27 cent per kilo..

Selv om pakken på 20 kilo har en høyere pris, er pakken på 15 kilo dyrere per enhet.

Du kan spare penger når du sammenligner kostnadene for den samme maten i beholdere av forskjellige størrelser eller forskjellige merker.

Eksempler

Eksempel 1

Scott liker virkelig sjokoladebarer og ønsker å få en best mulig avtale på dem. Er det bedre for ham å kjøpe tre barer for $ 2,25 eller hver for $ 0,79?

For at Scott skal ta den beste prisavgjørelsen, må han i det første tilfellet bestemme prisen på en sjokoladestang, og dele den totale prisen på $ 2,25 mellom de tre stolpene. $ 2,25 / 3 = $ 0,75.

Dette gjør at han kan sammenligne de to enhetsprisene, noe som gjør det billigere for Scott å kjøpe de tre sjokoladebarene for $ 2,25. Dette er fordi hver koster $ 0,75 sammenlignet med $ 0,79 de ville kostet hvis du kjøpte dem separat..

Noen ganger kan matvarer pakket i "gigantisk" eller "familie" størrelse virke som det beste kjøpet. Du tror kanskje at å kjøpe en stor container ikke vil koste så mye som to eller tre mindre pakker.

Imidlertid ender det ikke alltid med større containere mindre enn mindre. Det er viktig å se på enhetsprisen og sammenligne denne prisen.

Eksempel 2 

Becky spiser frokostblandinger til frokost hver morgen. Ville det være bedre for henne å kjøpe en 550 gram kornblanding for $ 2,50, eller en 1 kilogram for $ 5,00?

For å gjøre dette må du først beregne prisen per gram på 550 gram esken. Det gjøres ved å dele prisen på esken med 550, takket være en enkel regel på tre.

Prisen på et gram kornblanding for den første esken vil da være: $ 2,50 / 550grs. = $ 0,004545.

Deretter beregnes prisen per gram på 1 kilos (1000 gram) boksen, og bruker igjen en regel på tre.

Prisen på et gram frokostblanding for det andre alternativet til esken vil da være: $ 5,00 / 1000grs. = $ 0,005.

Ved å beregne prisen per gram for hver kornblanding, innser Becky at det er en bedre avtale for henne å kjøpe esken på 550 gram..

Referanser

  1. Cam Merritt (2019). Hvordan fungerer enhetspriser? Small Business - Chron.com. Hentet fra: smallbusiness.chron.com.
  2. University of Massachusetts (2019). Enhetspris. Hentet fra: umass.edu.
  3. University of Alberta (2019). Enhetspris. Hentet fra: sites.ualberta.ca.
  4. Tutorialspoint (2019). Finne en enhetspris. Hentet fra: tutorialspoint.com.
  5. Wiki How (2019). Hvordan beregne og sammenligne enhetspriser i butikken. Hentet fra: wikihow.com.

Ingen har kommentert denne artikkelen ennå.